Ile kosztuje pogrzeb?

Pogrzeb, niestety, nie należy do tanich uroczystości. Nie ma się co dziwić. Koszty zakładów pogrzebowych również są wysokie. Niestety, w momencie, gdy jesteśmy pogrążeni w rozpaczy i smutku, musimy jeszcze znaleźć u siebie odrobinę chęci do formalności. A to ściśle wiąże się z finansami. Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje pogrzeb, ponieważ to zależy od wielu czynników. Poniżej postaramy się jednak wyszczególnić te kwoty.

Zacznijmy od tego, że od 2011 roku zasiłek pogrzebowy, wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wynosi jedynie 4 tysiące złotych. Wcześniej było to prawie 6 i pół tysiąca złotych. To prawdziwy cios w plecy, ponieważ powszechnie uważa się, że bardzo trudno jest zorganizować pogrzeb poniżej 4,5 tys. złotych. Należy podejść do tego na spokojnie, mimo że jest to bardzo trudne. Czasem trzeba zorganizować z poszczególnych elementów, aby pogrzeb w ogóle mógł mieć miano uroczystości. W takiej sytuacji najłatwiej jest zrezygnować na przykład ze stypy i zaprosić najbliższych do domu.

Ceną z wyższych kwot jest cena trumny. Najtańsza kosztuje około tysiąc złotych, za te lepsze będzie nam dane zapłacić nawet ponad pięć tysięcy złotych, w zależności od materiału, z którego jest wykonana. Należy się również liczyć z wysokimi kosztami kamieniarza i usług cmentarnych, to kolejne kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzi jeszcze koszt karawanu i autobus – znów 500 zł. To największe koszty. Należy jednak wziąć pod uwagę te mniejsze – opłata (co łaska) za mszę – co najmniej 200 zł, nekrologi, klepsydry, ubranie zmarłego, wieńce pogrzebowe i inne. Wszystko to może załatwić zakład pogrzebowy, jednakże będzie to jeszcze droższe, ponieważ liczą sobie słono za tego typu usługi.

Osobom, które mają kłopoty finansowe, coraz częściej poleca się kremację. Koszt kremacji wynosi 550 zł, a urny 450 zł. Do tego można doliczyć kwaterkę w ścianie na cmentarzu za cenę od 1200 zł. Można wtedy odliczyć koszty karawanu, ponieważ urnę można przywieźć samemu.

Comments

Comments are closed.

Go back to top