Jakie kwiaty na pogrzeb?

kwiatyPogrzeb to niestety bardzo trudna uroczystość. Wiąże się z ostatnim pożegnaniem zmarłego i niekiedy bardzo dużym cierpieniem.
Na każda uroczystość pogrzebową powinniśmy odpowiednio się przygotować. Niezbędne jest oczywiście czarne ubranie oraz kwiaty.
Wielu z nas nie wie jednak jakie kwiaty wybrać. Jaki bukiet będzie odpowiedni, nie urazi uczuć zebranych na pogrzebie?
Kwiaty mają swój ważny cel do spełnienia na uroczystości pożegnania. Współgrają z odświętnym ubraniem oraz kościelnymi pieśniami, wytwarzając jeszcze bardziej podniosły nastrój całej ceremonii.

W Polsce tradycja wysyłania kwiatów do rodziny zmarłego nie jest jeszcze tak znana. Jednak w innych krajach w tym np. w Stanach jest to już na porządku dziennym.

Kwiaty oddają również nasz szacunek do osoby zmarłej. W końcu to one bardzo długo jeszcze po ceremonii pogrzebowej zdobią grób. Ich ilość zależy od tego ile osób przyszło pożegnać zmarłego.

Za pomocą odpowiedniego wieńca możemy często wyrazić to czego nie potrafimy powiedzieć wprost. Zresztą bardzo często na wstążkach znajdują się specjalne dedykacje dla zmarłego.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie kwiaty pasują na taką uroczystość. Dobór wiązanki powinien być zależny od stosunków jakie łączyły nas z daną osobą, stopnia pokrewieństwa itp.

Przede wszystkim nie należy dominować w tej kwestii ponad najważniejszymi członkami rodziny. To oni mają prawo godnie pożegnać swojego bliskiego.

znicze
Jakie kwiaty warto wybrać?
Bardzo klasycznie i elegancko wyglądają róże, lilie, goździki, chryzantemy, astry, gerbery.

Ponad to wszystko powinno być utrzymane w stonowanych kolorach. Najlepiej jeśli to będzie purpura, beż, biel, fiolet. Zbyt kolorowe bukiety nie są dobrym rozwiązaniem.
Kwiaty zazwyczaj kupujemy w formie wiązanki. Nie musimy sami dobierać do niej elementów bowiem kwiaciarnie pełne są gotowych kompozycji. Jeśli ze zmarłym nie utrzymywaliśmy, aż tak bliskich stosunków wystarczą w zupełności kwiaty cięte.

Ogólnie nikt oczywiście nie wymaga od nas zakupienie jednego czy drugiego rodzaju kwiatów. W kulturze polskiej nie ma narzuconych ściśle reguł. Przede wszystkim należy kierować się dobrym smakiem, nie zapominając o podniosłej chwili jaka niezaprzeczalnie jest pożegnanie zmarłego.

Kwiaty to oczywiście tylko jeden z bardzo wielu elementów, które składają się na pogrzeb. O wszystkich należy pamiętać tak samo. Jeśli natomiast chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o kremacji, wyborze trumny, czy przewozie zmarłych warto wejść na Styx.pl.

Comments

Comments are closed.

Go back to top