Pieśni pogrzebowe

„Ave Maria” nie tylko jest grana na ślubach – w tonacji b-moll towarzyszy ostatnim pożegnaniom. W historii muzyki powstały też inne utwory, przeznaczone specjalnie do podkreślenia tej niebywale smutnej, podniosłej ceremonii. Oto niektóre z kompozycji.

Najbardziej rozpoznawalny jest „Marsz żałobny”, czyli „Trzecia symfonia” Beethovena, ze słynną, powolną drugą częścią. Która „kroczy” po partyturze nut niczym kondukt pogrzebowy. Dostojny, mroczny i nieubłaganie zbliżający się do celu… Utwór powstał w latach 1803-1804 i znamiennie zakończył okres klasycyzmu w muzyce. Zwiastował natomiast romantyzm, czyli artystyczną zgodę na wszelkie brzmieniowe wariacje, swobodne interpretacje i nieregularne interwały.

Nie mniej majestatyczna jest kompozycja Jana Sebastiana Bacha, zatytułowana „Rozpoznaj mnie, Pasterzu”. Skierowana przez niebiański chorał do Stworzyciela Świata ma ogłosić śmierć Sługi Bożego i wyjednać u Niego Łaskę Zbawienia. To dzieło pisane na zamówienie władz kościelnych, dziś chętnie grane jest przez organistów, okraszających melodię modlitewnymi pieśniami. Większość zakładów pogrzebowych oferuje kompleksową obsługę ceremonii – w tym pomoc przy ustaleniu oprawy muzycznej (krematorium całodobowe Wrocław).

Kościoły różnych religii mają wiele własnych songów, od wieków towarzyszących różnym pochówkom. Istnieje osobny repertuar dla kobiet, mężczyzn i zmarłych dzieci. Rzewną pieśnią żegna się członków rodziny, dostojników, osoby publiczne. Zwykle, właśnie najbliższe osoby decydują, jaki utwór zabrzmi na ceremonii. Są też ludzie, którzy określają ów element pochówku we własnym testamencie. Zmarła niedawno Wisława Szymborska zastrzegła, że na jej pogrzebie zabrzmieć ma song Elli Fitzgerald, zatytułowany „Black Coffe”…

Współcześnie – dla siebie lub dla swych bliskich – możemy wybrać coś z repertuaru Robbiego Williamsa (tkliwe, uduchowione „Angels”), grupy Requiem (muzyczna modlitwa „Pie Jesu”), Eltona Johna (dedykowana Lady Dianie przepiękna piosenka „Candle in the Wind”), Erica Claptona (liryczne „Tears in Heaven”) czy zespołu U2 (słynne „With or Without You”).

One Response to Pieśni pogrzebowe

  1. To oczywiscie wszystko prawda ale prosze o jedno – nie robmy z pozegnania osoby najblizszej ani spektaklu ani celebrity show-off. To nie jest miejsce na Eltona Johna na milosc boska… to jest ostatni moment z kims kochanym, kto odchodzi … i na prawsde nie pora na liste przebojow pt czy Robbie Williams czy Requiem…. link do krematorium tez jest conajmniej niestosowny…. malo taktowne to i tyle. Ale strona bardzo pomocna na pewno – tylko trzeba bardzo uwazac zeby nie popasc w jakas komercje bo wiadomo z jak delikatnymi sprawami mamy do czynienia.
    Pozdrawiam
    J

Go back to top